Gothic Lolita

6. dubna 2008 v 13:49 | Ragdoll
Tento styl vznikl v Japonsku (a podle toho je také pořádně šílený :P) a vlastně jsem ihned v titulku článku udělala chybu, jelikož se jmenuje "LOLITA" a Gothic Lolita je vlastně jeho pouhou odnoží. Název Gothic Lolita jsemale zvolila proto, aby si nikdo z vás tento styl nespojoval s románem od jednoho ruského spisovatele.
Japonské lolity jsou mladé ženy a dívky, které se nechaly inspirovat vzezřením starých viktoriánských panenek.
Tento styl vznikl, stejně jako ostatní japonské módní výstřelky, jako potřeba odlišit se. Japonci(a zejména Japonky), kteří svá mladá léta stráví v různých stádiích školních uniforem, aby je později v dopělosti vymněnili za saka, obleky, kostýmky nebo další uniformy, mají mnohem větší potřebu vlastní realizace a odlišení se, než průměrný Evropan.
Japonsku je mladistvý vzhled mnohem více ceněný než u nás a Lolita móda odráží touhu mladých dívek(nebo dospělých žen) vypadat elegantně, roztomile, nevinně, až dětinsky, naopak není hlavním záměrem vypadat sexy(přestože název stylu je skutečně odvozen od Nabokovova románu).
Velký vliv na lolita módu mají i japonské hudební idoly (zejména Mana z Malice Mizer či skupina Dir en Grey). V Tokyu lze nalézt butiky s lolita módou zejména v Shinjuku, Harajuku či v Shibuya, kde je zvykem se promenovat ve svém stylu spolu přáteli. Na internetu existuje mnoho e-shopů specializovaných pro tento styl módy, najít je můžeme již dokonce io Japonsko v zemích jako USA, Německo atd.
Všechny (nebo přinejmenším většinu) lolita odnoží spojuje několik hlavních znaků. Prvním a nejsnáze rozeznatelným je široká, nadýchaná sukně nad kolena podníž se ukrývá vrstva krajkových spodniček. Rukávy šatů či halenek jsou obvykle načechrané(vypadají jako balonky) nebo dlouhé a bohatě nařasené. Lolity obvykle nosí boty na velice vysokém podpatku(a platformě) a na nohou mají vždy podkolenky (někdy i několik vrstev).
Barvy šatů, volánky, krajky a doplňky se liší dle jednotliého lolita stylu, kterýc je hned několik. Pro detailní popis každého z nich, bych vám doporučovala navštívit českou Gothic Lolita Bible :P, Blog Pet-chan.
Doplňky, přestože se styl od stylu různí, můžeme shrnout na jednu hromadu jako: kabelky, kloboučky, čelenky, rukavice, různé šperky, plyšáky, závoje, šály, paruky či příčesky, slunečníky a vějíře.

Pokud vás tento druh módy oslovil nebo zaujal a chtěli byste se o něm dozvědět více, klikněte na Celý článek, kde jsem připravila více obrázků a několik odkazů, které se lolita módou zabývají.

Všechny obrázky pocházejí z internetu a já na ně nemám pražádná autorská práva, proto bych byla ráda kdybyste si je neukládali odsud.

A nyní již slíbené odkazy:
Pravděpodobně jsem zapomněla na něco esenciálního. Ah ano, lolity se také vyskytují v manze a anime a řekla bych, že pro české poměry budou nejznámnější Misa z Death Note nebo Chii z Chobits.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama